מס' הטלפון שלנו - 03-5402680

בחר נושא:

 • תזונה
 • מחלות מעי דלקתיות
 • גידולי מערכת העיכול
 • כבד
 • השמנה
 • מערכת העיכול

ציסטות בלבלב אשר התגלו באקראי

cut_2

ציסטות בלבלב הם ממצא שכיח בבדיקות הדמייה של הבטן, רוב הציסטות קטנות ומתאפיינות בסיכון נמוך לממאירות, מס’ מדדים קליניים והדמייתיים המפורטים מטה מעלים את השכיחות לממאירות בציסטות ומהם נגזרת תוכנית המעקב עבור ציסטות אלו. גודל הציסטות, שינוי בגודל הציסטות במהלך המעקב והמצאות מרכיב ריקמתי בתוכן מהווים גורמי סיכון חשובים בהערכת הסיכון לממאירות. ההמלצה לניתוח נגזרת מהערכת הסיכון לממאירות וממידת ההתאמה של המטופל לניתוח, דהינו, דינו של מטופל כבן 80 עם מחלת לב קשה לא יהיה זהה לבחור בן 40 ללא גורמי סיכון אחרים ורקע משפחתי של ממאירות בלבלב.

בשנים האחרונות, עקב הריבויי של בדיקות הדמייה, מתגלות ציסטות בלבלב (Pancreatic Cysts) בכ- 15% מהאוכלוסיה באקראי. הרוב המכריע של הציסטות המתגלות בלבלב, קטנות מ 10 מ”מ בקוטרן והסיכוי להמצאות של ממאירות בתוכן נמוכה ביותר.

מקורן של רוב הציסטות המתגלות בלבלב הוא מהתרחבות ציסטית של צנרת המשנה המנקזת את ריקמת הלבלב, תמונה זו נקראת בלשון המקצועית Side Branch IPMT או בקיצור –SB-IPMT.

הניהול של ציסטות בלבלב תלויי במספר מאפיינים הדמייתיים, אשר מהם נגזרות ההמלצות למעקב:

ציסטות בסיכון גבוה Cysts with high risk stigmata

3 מאפיינים בבדיקות ההדמייה מעלים הסיכון לממאירות בציסטות אשר נמצאו בלבלב:

 1. מטופלים עם ציסטות בראש הלבלב המפתחים צהבת חסמתית (Obstructive jaundice).
 2. מטופלים בהם יש האדרה (enhancment) של מרכיב סולידי (ריקמתי) בדופן הציסטה, כלומר שלאחר הזרקת חומר ניגוד אותו מרכיב בציסטה הודגש.
 3. מטופלים בהם בנוסף להמצאות של ציסטות בלבלב, קיימת גם הרחבה של צינור הלבלב הראשי (Main Pancreatic Duct – IPMT) מעל 10 מ”מ.

ממצאים אלו בהדמייה בדר״כ יחייבו הערכה נוספת ב EUS, (Endoscopic Ultrasound, בדיקת על קול אנדוסקופית), ומעלים את הסיכוי להמלצה על ניתוח.

ציסטות חשודות – (Cysts with worrisome features)

להלן מס׳ מאפיינים קיליניים והדמיתיים אשר בנוכחותם יהיה צורך במעקב צמוד יותר אחר מטופל עם ציסטות בלבלב:

 1. מטופלים אשר בנוסף להמצאות של ציסטות בלבלב בהדמייה, גם פיתחו סימנים קליניים של דלקת בלבלב (Pancreatitis).
 2. ציסטות גדולות מ 3 ס״מ.
 3. ציסטות אשר בהן בהדמייה נראית האדרה/עיבויי של דופן הציסטה.
 4. הרחבה של צינור הלבלב הראשי (MPD) לקטרים של בין 5-9 מ”מ.
 5. תוכן בתוך הציסטה אשר אינו עובר האדרה (הדגשה) לאחר הזרקת חומר ניגוד.
 6. שינויי הדמייתי חד בקוטר צינור הלבלב הראשי (ה -MPD), עם ניוון של ריקמת הלבלב מעבר לאיזור ההיצרות.

מטופלים עם מאפיינים אלו יופנו בדר״כ לבדיקות הדמייה נוספות, ובדיקת EUS, המאפיינים אשר ימצאו בהערכה הנוספת, הכוללת גם הוצאת תאים לדגימה על ידי ניקור ריקמת הלבלב (FNA – Fine needle aspiration), יקבעו את הצורך בהפנייה או המלצה על ניתוח. לדוגמא, במידה ובניקור הציסטה החשודה ימצאו תאים חשודים בבדיקה המיקרוסקופית (Histology/Cytology), יופנה בדר״כ המטופל לניתוח.

ציסטות ללא מאפיינים חשודים

הניהול של ציסטות ללא מאפיינים חשודים הוא בעיקר על פי גודלן.

ציסטות קטנות מ 1 ס״מ – מעקב CT/MRI תוך 2-3 שנים.

ציסטות בקוטר של 1 – 2 ס״מ – המעקב המומלץ אחר ציסטות בקוטר זה הוא על ידי בדיקת הדמייה (MRI) פעם בשנה למשך שנתיים, במידה ואין שינויי במאפייני הציסטה או בקוטרה במשך שנתיים ניתן לרווח את מועדי המעקב.

ציסטות בקוטר של 2 – 3 ס״מ – המעקב אחר ציסטות אלו יהיה מעקב משולב של EUS ובדיקות MRI. תדירות המעקב תקבע על פי מאפייני הציסטה וקיום של שינויי במהלך המעקב.

ציסטות גדולות מ 3 ס”מ – המעקב אחר ציסטות אלו יהיה צמוד יותר עם בדיקות EUS ו MRI לסרוגין כל 3-6 חודשים. במטופלים צעירים ללא גורמי סיכון, בהם הסיכון הניתוחי נמוך תשקל הפנייה מוקדמת לניתוח.

מה צופן העתיד? – קיים מאמץ מחקרי גדול למציאת סמנים מולקולריים/גנטיים (Molecular/Genetic markers), אשר קיומם מצביע על ציסטות בסיכון להתפתחות ממארת. בנוכחות סמנים כאלו ההחלטות על הפנייה לניתוח לצורך מניעה יהיה קלות ומדוייקות הרבה יותר.

כמו כן, אנו ממליצים למטופלים עם ציסטות בלבלב והיסטוריה משפחתית של סרטן הלבלב (PC – Pancreatic Caner) לפנות ליעוץ במרפאתנו.

גסטרו פרו - מרכז מומחים:
אולי יעניין אותך גם:
 • מה זה קרוהן?
  "קרוהן היא מחלה דלקתית אוטו אימונית בה הגוף תוקף את עצמו, כשאיבר המטרה פה הוא צינור העיכול" - ד"ר עופר בן-בסט, גסטרואנטרולוג בכיר, ממומחי גסטרו פרו. לכתבה המלאה ב- Mako
 • סרטן המעי הגס במשפחות – החשיבות של הערכה ויעוץ גנטי
  סרטן המעי הגס (Colorectal Cancer) הוא הסרטן הנפוץ ביותר במערכת העיכול, וסיבת המוות השלישית בשכיחותה בארה"ב ממחלות סרטן. לכ- 30% מהחולים עם סרטן המעי הגס יש רקע משפחתי, בעוד לכ ...
 • תזונה
 • מחלות מעי דלקתיות
 • גידולי מערכת העיכול
 • כבד
 • השמנה
 • מערכת העיכול